Odebírat RSS

null Představujeme zajímavé projekty

AOPK ČR, portál Finance pro přírodu a krajinu

Představujeme zajímavé projekty financované z Projektového schématu AOPK ČR

23. 7. 2025

Vytváření tůní, návrat uměle napřímených potoků do přírodních koryt či revitalizace parků, sadů a luk. I to byly úspěšně dotažené projekty financované z OPŽP, Projektového schématu AOPK ČR. Výhodou je, že se využívají takzvané zjednodušené metody vykazování, což pro žadatele znamená méně formalit. Několik zajímavých projektů představujeme.

Vytvoření tůní v Kouřimi
Vznikla soustava dvou tůní, která zadržela vodu v krajině a je vhodným stanovištěm pro mnoho ohrožených druhů rostlin a živočichů. Nové tůně slouží jako preventivní opatření, které v městě Kouřim zachytí přívalové srážky či sezónní záplavy.
Výše dotace: 1 641 919 Kč

Výstavba tůně v k. ú. Pravětice - Štěpánek II
Pod hrází Tesařova rybníka v povodí Pravětického potoka na Benešovsku byla vytvořena přírodě blízká tůň, která je vhodným stanovištěm pro mnoho ohrožených druhů rostlin a živočichů. Tůň slouží k retenci vody v krajině, má krajinotvorný účel a dále pomocný charakter při povodních i obdobích sucha.
Výše dotace: 409 038 Kč

Vodní nádrž Pod Struhárem
Na ploše nevyužívané lesní mýtiny v údolí vodního toku Drietomice u Vyškovce na Uherskohradišťsku byla v roce 2024 vybudována malá vodní nádrž a tůň. Vytvořené vodní prvky slouží k zadržení vody v krajině a jako stanoviště pro organismy vázané na vodní prostředí.
Celkové výdaje: 2 455 722 Kč, výše dotace: 1 217 713 Kč

Revitalizace Banínského potoka
Revitalizace se dočkalo koryta a údolní niva Banínského potoka na Svitavsku. Součástí revitalizace byla remodelace údolní nivy, vyvedení vodního toku mimo opevněné napřímené koryto a jeho zasypání a vytvoření mělkého revitalizovaného koryta s doprovodnými tůněmi. Revitalizace obnovila přirozený vodní režim krajiny, který přispěje ke zmírnění dopadů klimatické změny.
Výše dotace: 3 862 822 Kč

Revitalizace pramenné části Černého potoka, II. etapa
Instalace 234 dřevěných přehrážek pomohla v CHKO Jizerské hory v roce 2024 ke stabilizaci vodního režimu plošným zadržením a zpomalením rychlého odtoku vody z krajiny. Upravená koryta a původní meliorační kanály mají přirozenější charakter než doposud. Vzdutí vody za přehrazením zároveň tvoří průtočné tůně, což podporuje biodiverzitu.
Celkové výdaje: 3 103 395 Kč, výše dotace: 2 564 790 Kč


Krajinářské úpravy Městských sadů v Opavě
Na území městských sadů v Opavě bylo v rámci revitalizace podpořené z Projektového schématu AOPK ČR vysazeno 172 nových stromů. Výsadba přispěla k zatraktivnění lokality pro návštěvníky parku a k zachování lokality jako biotopu, čímž se zlepšily podmínky pro různé druhy živočichů navázaných na nelesní zeleň.
Celkové výdaje: 3 288 342 Kč, výše dotace: 2 654 570 Kč

Obnova/vegetační úpravy městského parku Holárkovy sady v Lounech 
V lounském městkém parku Holárkovy sady bylo vysazeno 106 a ošetřeno 22 stromů a 270 m2 keřů. Také bylo vysazeno 10 610 m2 trávnaté plochy. Vhodným doplněním stávající zeleně a prodloužením životnosti stávajících dřevin se zmírní dopady klimatické změny.
Celkové výdaje: 2 163 621,00 Kč, výše dotace: 1 428 165,00 Kč

Vybudování návštěvnické infrastruktury v přírodní rezervaci Janovský mokřad
Nová pozorovatelna jako součást návštěvnické infrastruktury slouží veřejnosti od r. 2024 k nekontaktnímu pozorování přírody. Nahoře jsou instalovány informační cedule o pestrém životě v přírodní rezervaci Janovský mokřad a je z ní umožněn výhled na cca 20 hektarů přilehlého území. Umístění pozorovatelny na okraji lesa a pastevního areálu nemá mít rušivý vliv na živočichy ani krajinný ráz přírodní rezervace.
Celkové výdaje: 500 595,00 Kč, výše dotace: 350 416,00 Kč