Ve Zlámanci ustoupil orobinec - Žďárské vrchy
Aktuality a akce
null Ve Zlámanci ustoupil orobinec
Ve Zlámanci ustoupil orobinec, vzniklo místo pro rosnatku
24. 7. 2025
„Obvykle sice chráníme přírodu takříkajíc od počítače nebo s GPS přístrojem v ruce, někdy je však lepší a hlavně jednodušší vzít do ruky rýč či křovinořez a udělat to sami,“ prohlásil Luděk Čech z regionálního pracoviště AOPK ČR, spoluorganizátor zásahu.
Orobinec širolistý je původní druh našich mokřadů, nicméně v některých typech rašelinných luk a slatinišť se může začít nekontrolovaně šířit. V hustých porostech pak vytlačuje jiné, často vzácnější druhy rostlin. Nadměrný výskyt orobince zároveň mění vodní režim lokality a urychluje nežádoucí mineralizaci rašelinného půdního horizontu.
Přírodní památka Zlámanec patří mezi nejcennější mokřadní enklávy v CHKO Žďárské vrchy. Vyskytuje se zde řada cenných slatiništních a rašelinných druhů rostlin a živočichů, jako je bažinník kostrbatý, suchopýr štíhlý, suchopýrek alpský, ostřice dvoudomá, prstnatec májový nebo hnědásek rozrazilový. Velmi početná je zde populace dnes již velmi vzácné rosnatky okrouhlolisté. Pravidelný management, včetně ručního kosení a cíleného odstraňování expanzívních druhů, je proto nezbytný pro zachování biologické rozmanitosti této lokality. Zrovna drobnou a světlomilnou rosnatku by mohlo odstranění orobince na lokalitě významně podpořit.
„Rosnatka okrouhlolistá je zvláště chráněná hmyzožravá rostlina, vázaná na otevřené, podmáčené biotopy. Mírně narušená místa po odstranění orobince by proto pro ni mohla být vhodným stanovištěm,“ říká Václav Hlaváč, ředitel regionálního pracoviště AOPK ČR.
Práce byly provedeny ručně bez použití mechanizace a pokračovat budou i v dalších letech. Děkujeme všem, kdo se do obnovy cenné lokality zapojili i přes nepříznivé deštivé počasí.


